Czym jest kantor internetowy?

Każdy wie czym są kantory stacjonarne. Udajemy się do nich kiedy musimy wymienić jedną walutę na drugą. Zasada ich działania jest bardzo prosta, bierzemy posiadane banknoty, idziemy do najbliższego punktu, mówimy jaką walutę chcemy kupić, a jaką sprzedać i pracownik siedzący za pancerną szybą dokonuje wymiany. Istnieją jednak inne możliwości dokonania takiej transakcji.

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o internetowych kantorach. Jak działają i dlaczego powstały? Wymiana odbywa się w nich bezgotówkowo. Aby dokonać wymiany pieniędzy, klient zakłada konto na stronie internetowej i dostaje numer konta, na które powinien przesłać walutę, którą chce sprzedać. Następnie musi podać numer swojego konta, na które zostanie przesłana waluta przez niego kupiona. Czas wykonania przelewu zależy od czasu rozliczeń międzybankowych w poszczególnych bankach, jeśli wszystko odbywa się w jednej instytucji finansowej przelew może być nawet natychmiastowy. Najczęściej nie trwa to dłużej niż 24 godziny.

Powodem powstania takich działalności były wysokie koszty dokonania zamiany w punktach stacjonarnych i bankach. Spready wynosiły w nich od kilkunastu do trzydziestu groszy. Tymczasem internetowy kantor oferuje prowizję wynoszącą kilka groszy. Czynnikiem mocno wspierającym rozwój tego rodzaju firm była duża skala emigracji z Polski oraz popularność kredytów walutowych. Oba te zjawiska stworzyły duży popyt na tanią usługę wymiany walut, a stawki obowiązujące w tradycyjnych instytucjach były powszechnie uważane za bardzo wysokie.

You may also like...